KUNSTSCENE: Børges Værelse udstilling i Lohals
Træd ind i “Børges Værelse” i Lohals og oplev kunstneren Børge Christiansen’s farverige univers.

Find vej
Søndergade 11, Lohals
5953 Tranekær
Oplev “Børges Værelse” - en mindre udstilling og (levende) billeder
En personlig kunstnerverden
Udstillingen “Børges Værelse” giver et intimt indblik i kunstneren Børge Christiansens liv og kunst. Her finder du ikke et traditionelt hvidt galleri, men et rum fyldt med hans effekter, genbrugsting, digte, tredimensionelle malerier og skulpturer. Det er kunst skabt af fundne materialer — f.eks. gamle brædder, skifer, skrot — omdannet til farverige og fantasifulde værker.
Hverdagen som kunst — med genbrug og fortælling
Børge Christiansen arbejdede bæredygtigt med genbrug: han fandt ting på gaden, i containere eller andre steder, og gav dem nyt liv gennem maleri, skulptur og digte. De ting, man troede man kendte fra hverdagen — gamle skåle, brædder, kasser, hverdagsting — er i hans hænder blevet til kunst med mening.
Kombinér med en tur i Lohals og på Langeland
Efter en oplevelse i “Børges Værelse” er det oplagt at gå en tur i Lohals’ hyggelige gader, besøge havnen, nyde naturen ved skov eller strand — eller tage en lille udflugt omkring Langeland. Det giver en dejlig balance mellem kreativ fordybelse og ro, som passer godt til ferie på Langeland.
Praktisk information
Udstillingen ligger på 1. sal og er åbent: Langfredag d. 3. april kl. 10-18
Kontaktoplysninger
- Email: dendanske@kunstscene.dk
Sidst opdateret af::VisitLangelandvisit@langelandkommune.dk



