Filmfestival 2026 - film fra øsamfund rundt om i verden
Lørdag i Bio Langeland byder på kortfilm, dokumentar og samtaler med filmskabere. En inspirerende dag med film fra hele verden i Rudkøbing.

Find vej
Grønnegården 9
Bio Langeland
5900 Rudkøbing
Filmfestival i Bio Langeland – internationale film og kortfilm
Lørdag under filmfestivalen i Bio Langeland i Rudkøbing er dedikeret til internationale, nordiske og danske filmoplevelser. Programmet byder på både kortfilm, dokumentar og mødet med filmskabere, hvor fortællinger fra øer og forskellige kulturer er i fokus.
Kortfilm fra hele verden
Dagen starter med et stærkt udvalg af kortfilm og dokumentar, der spænder bredt i både genre og fortællestil. Oplev blandt andet animationsfilmen The 3 Sisters, hvor tre søstre på en isoleret ø må finde nye måder at klare sig på. I dramaet O udfoldes en indre kamp, mens dokumentaren Return of the Spirit Horses giver indblik i en vigtig kulturhistorie. Den prisvindende kortfilm Ivalu tager publikum med til Grønlands storslåede natur i en intens fortælling om savn og søgen, mens The Price of a Story kredser om mødet mellem kulturer og historier fra fortiden.
Dokumentar med perspektiv
Senere på dagen vises dokumentarfilmen *Storm Alerts*, som introduceres af instruktøren Bergur Bernburg. Filmen følger en personlig rejse og undersøger grænserne mellem kaos og indsigt med afsæt i både det indre liv og verden omkring os.
Mød filmskaberne
Efter visningen er der mulighed for at opleve en samtale med instruktøren. Her gives et spændende indblik i filmens tilblivelse og de tanker, der ligger bag fortællingen.
Praktisk information
Bio Langeland er let at komme til og ligger centralt i Rudkøbing. Der er gode parkeringsmuligheder i nærheden, og offentlig transport forbinder byen med resten af øen. Biografen er overskuelig og velegnet til en afslappet dag med flere filmoplevelser.
Kontaktoplysninger
Sidst opdateret af::VisitLangelandvisit@langelandkommune.dk



