Turist- og Erhvervsforeningen Langeland

Foto: TEL

Hvad er Turist- og Erhvervsforeningen Langeland?

Turist- og Erhvervsforeningen Langeland
Torvet 5, 5900 Rudkøbing
Tlf. 62 51 35 05 Fax 62 51 43 35
info@langeland.dk

Organisationen bag Turist - og Erhvervsforeningen Langland
Administrationen og forvaltningen af foreningens mange aktiviteter varetages af en dynamisk og velfungerende organisationen, som i teamwork - og dermed tæt dialog - løfter opgaverne på professionel vis med udgangspunkt i foreningens vision og målsætning.

Formål
Foreningens vedtægtsmæssige formål er at fremme turist- og erhvervsudviklingen på Langeland. Den fremstår som initiativtager, koordinator og inspirator samt konkret udøvende praktiker og repræsentant for turismen og det øvrige erhverv på øen og eksternt.

Historie for Turist - og Erhvervsforeningen Langeland
Turist- og Erhvervsforeningen Langeland afholdt stiftende generalforsamling i januar 2002 med udgangspunkt i et idégrundlag byggende på at skabe en ny og handlekraftig forening med bred opbakning til at kunne arbejde for - og sikre - en samlet indsats for hele Langelands turisme og øvrige erhverv. Foreningens første arbejdsområder blev åbningen af Turist- og Erhvervskontoret, ansættelse af personale og udgivelsen af Langeland Guiden.

VEDTÆGTER (pdf)

MEDLEMSKAB AF TURIST- OG ERHVERVSFORENINGEN

Bestyrelse
Formand
Britta Andersen
Humble Bageri
Hovedgaden 15, 5932 Humble

Flemming Borst
Færgegårdens Camping / Spodsbjerg Camping
Spodsbjergvej 335, 5900 Rudkøbing

Jeanette Pichardt
Restaurant Generalen
Slotsgade 82, 5953 Tranekær

Karina Stæhr
EDC Langeland
Østergade 41, 5900 Rudkøbing

Marlene Bremholm
Segway Langeland
Sønderskovvej 2, 5953 Tranekær

Jesper Ansbæk
Privat medlem
Planken 20, 5900 Rudkøbing

Christian Ahlefeldt-Laurvig
Tranekær Slot
Slotsgade 84, 5953 Tranekær 

René Larsen (udpeget af Langeland Kommune)
Langeland Kommune, Kommunalbestyrelsen
Fredensvej 1, 5900 Rudkøbing

Kim Behnfeld Jensen (observatør)
Rudkøbing Handelsstandsforening